Preskočiť na obsah

Všeobecne o karavanoch

Ak aj Vás láka zažiť dobrodružstvo a chcete vypnúť v dnešnej uponáhľanej dobe? Karavan je pre Vás to pravé!

Každý deň zažívate niečo nové, neopakovateľné. Sami rozhodujete kam idete, ste strojcom svojho času. Spoznávate krásne zákutia krajín, nielen nalinajkovaný program delegáta.

Ak Vás už miesto Vašej dovolenky nudí, alebo Vám nepraje počasie, jednoducho naštartujete a posuniete sa o niekoľko kilometrov ďalej. Máte možnosť spoznávať každý deň nové a nové miesta, kde sa s cestovnou kanceláriou bežne nedostanete. Každé ráno sa budíte s iným, krásnym výhľadom.Ak aj Vás láka zažiť dobrodružstvo a chcete vypnúť v dnešnej uponáhľanej dobe? Karavan je pre Vás to pravé!

V okolitých krajinách je množstvo kvalitne vybudovaných kempov, kde nájdete nielen možnosť pripojenia na elektrickú energiu, wi-fi či kvalitné a čisté sprchy, ale aj detské zábavné parky, bazény a množstvo atrakcíí.

Moderný karavan dnešnej doby vám ponúka luxus hotelovej izby – a ešte oveľa viac. Pohodlné postele, kuchynský kútik s chladničkou a mrazničkou, sprcha s teplou vodou, klimatizácia a v prípade nepriaznivého počasia aj plynové kúrenie.

Keďže máte k dispozícii veľkú garáž, môžete si so sebou zobrať bicykle, skúter, motorku, raft alebo čln a dobrodružstvo sa môže začať.

Tento typ dovolenky vyhovuje aj rodinám s deťmi. Pre ne je to ešte väčší zážitok. Určite sa oplatí vyskúšať to.

Karavaning je životný štýl.
Vyskúšajte ho aj Vy!

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O KARAVANOCH

Čo je karavan?

Karavan je obytné vozidlo. Buď sa jedná o prípojné vozidlo, alebo o vozidlo, kde obytná časť je umiestnená priamo na podvozku vozidla a jeho súčasťou je aj pohonná jednotka. Zväčša poskytuje lôžka a pohodlie pre 2-8 osôb. Súčasťou karavanu je okrem lôžok aj kuchynský kút vrátane chladničky a mrazničky a rovnako aj plynový sporák. Samozrejmosťou je plná funkčnosť uvedených zariadení aj počas cesty. Využívať ich je však počas cesty zakázané! V moderných karavanoch sa nachádza aj sociálne zariadenie. Jeho súčasťou je umývadlo, sprchovací kút s vlastnou zásobou vody a samozrejme aj chemické WC.

Súčasťou karavanu na podvozku vozidla s pohonnou jednotkou je aj kabína vodiča a spolujazdca a samozrejme aj sedadlá pre pasažierov opatrené bezpečnostnými pásmi.

História

História karavanov siaha do dvadsiatych rokov minulého storočia, keď domáci kutili začali vyrábať a osadzovať obytné nadstavby na podvozky svojich automobilov.

Prvé sériové nadstavby sa objavili v roku 1938 od výrobcu Jennings. V roku 1939 bola sériová výroba z dôvodu II. svetovej vojny prerušená. Na výrobné linky sa vrátila v 50-tich rokoch. Od tohto momentu prešla výroba zmenou a vozidlá dostali ďalšie vylepšenia.

Súčasnosť

V súčasnosti sa karavany vyrábajú na vysokej profesionálnej úrovni. Najčastejšie sa používajú kvalitné, samonosné podvozky popredných výrobcov, pohonné jednotky a kabíny rovnako od popredných výrobcov, ako napr. Fiat, Ford, Renault alebo Citroen. Rovnako niektoré komponenty na nadstavbu sa vzhľadom na snahu výrobcov o dosiahnutie čo najlepšej ceny používajú od identických dodávateľov. Rozdiel medzi výrobcami je hlavne v konštrukcii a kvalite nadstavby, dispozičnom riešení a rovnako aj tepelno-izolačných vlastnostiach nadstavby. Používa sa sendvičová konštrukcia s polyuretánovou penou, ktorá je ľahká a má výborné tepelne izolačné vlastnosti. Rozdiel býva zvyčajne v hrúbke a to v závislosti, či je vozidlo určené na celoročnú prevádzku, alebo len na letnú prevádzku. Moderné karavany Vám poskytnú komfort hotelovej izby vo vyššom štandarde. Vrcholom dokonalosti a komfortu sú obytné autobusy, ktoré svojím dispozičným riešením a vybavením v ničom nezaostávajú za luxusnou hotelovou izbou.