História a súčasnosť

image description
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O KARAVANOCH:

Čo je karavan?

Karavan je obytné vozidlo. Buď sa jedná o prípojné vozidlo, alebo o vozidlo, kde obytná časť je umiestnená priamo na podvozku vozidla a jeho súčasťou je aj pohonná jednotka. Zväčša poskytuje lôžka a pohodlie pre 2-8 osôb. Súčasťou karavanu je okrem lôžok aj kuchynský kút vrátane chladničky a mrazničky a rovnako aj plynový sporák. Samozrejmosťou je plná funkčnosť uvedených zariadení aj počas cesty. Využívať ich je však počas cesty zakázané! V moderných karavanoch sa nachádza aj sociálne zariadenie. Jeho súčasťou je umývadlo, sprchovací kút s vlastnou zásobou vody a samozrejme aj chemické WC.

Súčasťou karavanu na podvozku vozidla s pohonnou jednotkou je aj kabína vodiča a spolujazdca a samozrejme aj sedadlá pre pasažierov opatrené bezpečnostnými pásmi.

História:

História karavanov siaha do dvadsiatych rokov minulého storočia, keď domáci kutili začali vyrábať a osadzovať obytné nadstavby na podvozky svojich automobilov.

Prvé sériové nadstavby sa objavili v roku 1938 od výrobcu Jennings. V roku 1939 bola sériová výroba z dôvodu II. svetovej vojny prerušená. Na výrobné linky sa vrátila v 50-tich rokoch. Od tohto momentu prešla výroba zmenou a vozidlá dostali ďalšie vylepšenia.

image description

Súčasnosť:

V súčasnosti sa karavany vyrábajú na vysokej profesionálnej úrovni. Najčastejšie sa používajú kvalitné, samonosné podvozky popredných výrobcov, pohonné jednotky a kabíny rovnako od popredných výrobcov, ako napr. Fiat, Ford, Renault alebo Citroen. Rovnako niektoré komponenty na nadstavbu sa vzhľadom na snahu výrobcov o dosiahnutie čo najlepšej ceny používajú od identických dodávateľov. Rozdiel medzi výrobcami je hlavne v konštrukcii a kvalite nadstavby, dispozičnom riešení a rovnako aj tepelno-izolačných vlastnostiach nadstavby. Používa sa sendvičová konštrukcia s polyuretánovou penou, ktorá je ľahká a má výborné tepelne izolačné vlastnosti. Rozdiel býva zvyčajne v hrúbke a to v závislosti, či je vozidlo určené na celoročnú prevádzku, alebo len na letnú prevádzku. Moderné karavany Vám poskytnú komfort hotelovej izby vo vyššom štandarde.

image description

Vrcholom dokonalosti a komfortu sú obytné autobusy, ktoré svojím dispozičným riešením a vybavením v ničom nezaostávajú za luxusnou hotelovou izbou.

image description